بلاگ

نوجوانان، شبکه های اجتماعی و سلامت روان؛ به کجامی‌رویم؟

نوجوانی برای بسیاری از افراد دوران استرس زا بوده است. مطالعات نشان می دهد که دوره بلوغ به ویژه برای زنان مشکل ساز است. اما سال گذشته و امسال برای نوجوانان بسیار دشوارتر بود ، زیرا گذراندن دوره نوجوانی در عصر شبکه های اجتماعی و قرنطینه به دلیل شیوع بیماری عروق کرونر قلب ، بر هم زدن زندگی عادی انسان ، فشار بی سابقه ای را به مردم ، به ویژه نوجوانان وارد می کند. آمده است.

در این مقاله به بررسی تأثیر شبکه های اجتماعی بر سلامت و بهداشت روان نوجوانان می‌پردازیم.

هفته گذشته، مؤسسه سیاست‌های آموزشی انگلستان و مؤسسه د پرنیس تراست (The Prince’s Trust) تحقیق جدیدی را منتشر کردند که در آن به ارتباط قابل توجه استفاده از شبکه های اجتماعی با سلامت روان و عزت نفس در نوجوانان، به ویژه در دختران، اشاره شده است. این تحقیق به طور گسترده توسط رسانه‌ها پوشش داده شد و حاوی مطالب نگران‌کننده‌ای در مورد چگونگی استفاده از شبکه های اجتماعی بود. انتشار این مقاله علمی باعث توجه بیشتر به سلامت روان نوجوانان در سراسر انگلستان شد.

البته مطالبی که در گذشته در مورد این موضوع منتشر شده بودند، کم و بیش به خطرات بالقوه استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی بر سلامت روان اشاره کرده بودند، اما وقتی تحقیقات بیشتری در مورد تأثیرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان مردم و مخصوصاً نوجوانان انجام می‌شود، بحران به وجود آمده خطرناک‌تر به نظر می‌رسد.

دام تیل ویکز که استاد روانشناسی بالینی و توان‌بخشی انگلستان است، در مورد این موضوع گفته است:

استفاده از شبکه های اجتماعی گسترده است و مشکلات بهداشت روانی نیز شایع است. بنابراین، به راحتی می‌توان فرض کرد استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی باعث مشکلات مربوط به سلامت روان می‌شود، اما این موضوع به مطالعه بیشتری نیاز دارد و نمی‌توان در مورد این موضوع یک نتیجه‌گیری کلی گرفت.

دام تیل ویکز در کالج کینگ لندن مشغول به تدریس است. وی همچنین مدیر بخش بهداشت روان در شبکه تحقیقات بالینی انستیتوی ملی تحقیقات بهداشتی است.

پوشش رسانه‌ای مطالعه مؤسسه سیاست‌های آموزشی انگلستان و مؤسسه د پرنیس تراست با انتقاد جامعه تحقیقاتی روبرو شد. کارشناسان روانشناسی نوجوانان به این نکته اشاره کردند که این مسئله بسیار پیچیده است و این مطالعه تمام جوانب موجود را مورد بررسی قرار نداده است. همچنین این نگرانی وجود داشت که موضع قاطعی که این مطالعه ضد رسانه‌های اجتماعی داشته است، بدون بررسی اعتبار این تحقیق توسط رسانه‌های مختلف پوشش داده شده است.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید